O mně

Moje motto: Nesmí se to vzdát.

medaile jen z Mistrovství Evropy Transplantovaných od roku 2006-2022

Začátky

V počátcích své běžecké kariéry jsem běhal nejprve delší tratě, později jsem přešel na 1500 m, což je má nejoblíbenější trať a stala se mojí hlavní disciplínou. Na ní jsem v roce 2000 získal zlatou a bronzovou medaili z Mistrovství ČR juniorů.

Po přestupu do kategorie mužů jsem ve svých 20 letech dosáhl 6. místa na mistrovství ČR v hale, kde jsem zaběhl 1500 m. za 3:56 a měl jsem velice dobré vyhlídky na letní sezónu. V té době jsem byl na vojenské základní službě v pražské DUKLE, kde jsem trénoval se skupinou našich nejlepších mílařů pod vedením nového trenéra a zaběhl jsem si osobní rekord 3:53,15.

Zvrat v kariéře

Po dokončení vojenské základní služby jsem v DUKLE získal podmínky k tréninku, ale bohužel přišla největší rána v mém životě. Po prodělaném nachlazení jsem onemocněl zánětem ledvin, který mi lékaři nediagnostikovali a tím pádem ani neléčili a následkem toho jsem onemocněl syndromem, který vede až k selhání ledvin.

Pro tak mladého sportovce to byla tragédie. Moje psychická síla byla náhle pryč a cítil jsem se velice špatně. Sport mě naplňoval, dobíjel mě a nyní jsem ho musel opustit a věnovat se plně léčbě. Moje tělo léčbu příliš dobře nepřijímalo a v roce 2005 jsem musel pro špatnou funkci ledvin zahájit dialýzu.

Běhání při dialýze

Na běhání jsem nezanevřel a snažil jsem se běhat i při dialýze, což pro některé lidi v mém okolí bylo nepředstavitelné. Hledal jsem, kde bych se jako sportovec mohl uplatnit a našel jsem Český tým transplantovaných, o.s., kde mě velmi kamarádsky přijali. Tato skupina a její světová asociace pořádají evropská a světová mistrovství v letním i v zimním období.

Ještě jako dialyzovaný jsem se v roce 2006 zúčastnil Mistrovství Evropy v Maďarsku, kde jsem pro klub získal dvě zlaté medaile v běhu na 100 a 200 m.

Transplantace

Koncem roku 2006 před vánocemi přišla transplantace, která byla úspěšná. Po dobu rekonvalescence jsem musel být velmi opatrný, dodržoval jsem stanovený režim a výsledkem je, že již běhám kolem 1 hodiny denně až 5x týdně.

Moje cíle

Svým běháním chci ukázat, jak velkou může mít člověk vůli, pokud se snadno nevzdá věci, která ho naplňuje, baví a člověk ji miluje.

Částečně jsem si splnil jeden svůj cíl tím, že jsem v roce 2013 zaběhl na MS v Durbanu světový rekord transplantovaných v kategorii 30/39 na 400 m. Dalším cílem je překonat na 800 m světový rekord a samozřejmě se stále zlepšovat.